CLASSICS MEETS JAZZ

 

Innowacyjny projekt powstaje w ramach programu Narodowego Centrum Kultury  „Kultura w sieci"  i jest realizowany pod opieką patronacką domu kultury PROM na Saskiej Kępie.

Koncert ten połączy utwory wykonywane przez solistów-wirtuozów muzyki klasycznej flecistę / wokalistkę / wiolonczelistę i harfistkę, przejmowane i rozwijane improwizacyjnie przez kwartet znakomitych muzyków jazzowych w składzie trąbka / fortepian / kontrabas / perkusja.

W wyrafinowanych utworach kameralnych muzyki poważnej skutecznie zacieraja się granice między klasyką, jazzem, muzyką
improwizowaną i awangardą pomimo że Jazz i muzykę klasyczną zwykło się traktować jako odrębne światy. Owa odrębność, często wyolbrzymiana, nie jest aż tak znacząca, jak mogłoby się wydawać.

 

Kompozytorzy muzyki poważnej precyzyjnie definiują graficznie każdy element utworu, pozostawiając wykonawcy stosunkowo wąski margines interpretacji. W przypadku muzyki jazzowej sytuacja jest odwrotna: notacja schodzi na drugi plan. Ma raczej charakter szkicowy i stanowi jedynie punkt wyjścia do kreowania utworu na żywo. To główny powód, dla którego dorobek kompozytora klasycznego mierzy się liczbą opusów, a jazzmana – ilością nagranych płyt.

 

Jazzmani często sięgają po muzykę poważną i interpretują ją po swojemu jako efektem tych zabiegów ma być nie etiuda czy techniczna wprawka, ale eksperyment, próba stworzenia prawdziwego kalejdoskopu muzycznego.

Usłyszymy utwory w zróżnicowanym brzmieniu instrumentalnym - nigdy nie wykonywane i nie improwizowane przez składy zespołów jazzowych. Ciekawym łącznikiem pomiędzy tymi dwoma zdałoby się estetycznymi rodzajami sztuki jest wybór kompozycji muzyki klasycznej poszerzających rejony inspiracyjne tych obu muzycznych światów.

WYKONAWCY

Iwona Handzlik - sopran

Tomasz Strahl - wiolonczela

Łukasz Długosz - flet

Małgorzata Zalewska - harfa

Gary Guthman – trąbka/flugelhorn

Filip Wojciechowski - fortepian          

Paweł Pańta -  gitara basowa/kontrabas

Cezary Konrad - perkusja         

 

PROGRAM

Maurice Ravel - Vocalise-étude en forme de Habanera,

Reynaldo Hahn - L'énamourée, Si mes vers,

Gabriel Faure - Après un rêve, Pavane, Sicielienne,

Felix Mendelssohn Bartholdy – Auf Flügeln des   Gesanges,

Gary Guthman – Dalliance,

Bernard Andres - Chanson de Misericorde

Show More

MD

Warsaw, Poland| ©Blast Productions / Musica Docet | office@blastproductions.eu | + 48 604 230 999

  • Facebook - Black Circle