CONCERTO ROMANTICO
NA HARFĘ I ORKIESTRĘ

 

Koncert na harfę i orkiestrę w trzech częściach skomponowany specjalnie dla Małgorzaty Zalewskiej przez Gary Guthmana.

I. Intrigue (Intryga) 

Po impresjonistycznym wstępie następuje pulsujący synkopowany jazzowy temat orkiestry, której odpowiada harfa jakby prowadząc

w  lekkim stylu rozmowę zachęcając do uczestnictwa w niej kolejne sekcje instrumentów.

Pod koniec orkiestracja jest wzbogacona użyciem instrumentów blaszanych oraz perkusją przeplataną pomiędzy partiami solo. 

 

II. Dalliance (Flirt)

Druga część  jest zaprojektowana tak aby w pełni wykorzystać paletę brzmienia solistycznej partii harfy.

Połączenie gęstych przebiegów podpartych melodycznie arpeggiowanym akompaniamentem korzystnie współgra  z delikatnie zinstrumentowaną orkiestrą.

Harmonia jest charakterystyczna dla początków XX wieku dodatkowo podkreślona przez typowe jazzowe brzmienia.

 

III. Covenant (Przymierze)

Trzecia i ostatnia część zaczyna się od  elfickiego wstępu harfy,

Wraz z rozwojem utworu słychać długotrwałą korespondencję harfy i  orkiestry z rytmicznymi, rekapitulowanymi interpunkcjami.

Utwór kończy się, nawiązaniem do typowych tanecznych słowiańskich rytmów, wzbogaconych karnawałową atmosferą fajerwerków i celebracji!

30min. (wraz z kadencją)

Vn I, Vn II, Vl Vc, Cb,

Fl (1, 2), Ob. (1,2), Cl (1.2), Fg (1,2), Cor (1,2,3,4), Tr (1,2,3), Tbn (1,2,3), Tb

Timp, Perc (1,2)

RECENZJE
 

"Niezwykły utwór!  Nowatorski i wyjątkowo świeży w zamyśle niepodobny do innych znanych kompozycji. Zachwycają mnie ogromne, dźwiękowe krajobrazy wykreowane przez niego na muzycznej kanwie poprzetykane malowniczo partiami bardziej intymnymi.

Poza architektonicznymi, strukturalnymi cechami dzieła, jestem pod wrażeniem nastroju, który ono niesie ... dla mnie to jak list miłosny od kompozytora do harfistki."

                                                                                                          -Eric Funk

(kompozytor i wykładowca School of Music/Montana State University)

 

 

„Jest dla mnie ogromną radością i wielkim zaszczytem, że jako pierwszy dyrygent mogłem poprowadzić ten piękny, choć niełatwy koncert harfowy!” 

- Sławomir Chrzanowski

(dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej)

 

 

"Kompozycja zapierająca dech w piersiach. Będąc człowiekiem wymagającym zawsze szukam w muzyce jakości, godności i głębi, która w tym utworze została podniesiona na nowy poziom porównywalny tylko z najlepszymi w historii."
                                                                                                   - Fred Sautter

(solista Portland Symphony Orchestrawykładowca Portland State University)

 

„Utwór, który aż błyszczy od kolorów barw - zachwyca instrumentacją.
Już w pierwszych taktach, gdy melodię fletu niepostrzeżenie
przejmuje klarnet przenosimy się w świat spokoju i czystego piękna.
Rytm jest skomplikowany, synkopowany, harmonia zmienia się często
i zarówno muzycy jak i słuchacze wciągnięci są w rozwijający się utwór.”

 

- Ewa Jaślar

(prezes Polskiego Towarzystwa Harfowego i solistka New York Harp Ensamble)

DALLIANCE - Małgorzata Zalewska
00:00 / 00:00

MAŁGORZATA ZALEWSKA

 

Występowała jako solistka z takimi artystami, jak m.in:  Francisco Araisa, Brigitte Balleys, Massimiliano Cialdi, Sławomir Chrzanowski, Claudio Ferrarini,  Jose Maria Florencio, Chikara Imamura, Agnieszka Duczmal, Adrew M.Kurtz, Atsushi Nukii, Jerzy Maksymiuk, Daniel Stabrawa, Tomasz Strahl, Małgorzata Walewska, Tadeusz Wojciechowski oraz z zespołami, jak m.in: Graz Trio, Warszawska Sinfonietta, Leopoldinum,  Capella Bydgostiensis, MACV, Sinfonia Varsovia a także wieloma orkiestrami filharmonicznymi
 

Na prośbę producenta harf CAMAC Joel'a Garnier'a wzięła udział w światowej promocji harfy Atlantyda a jej zdjęcie promujące instrument ukazało się na okładkach prestiżowych czasopism „Harpa" (Europa) i „Harp International" (USA).

Przez ostatnie 17 lat reprezentuje Polskę w kraju i poza granicami na częste zamówienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezydenta RP.

W 2005 ukazała się płyta artystki „Harp Solo" wydana przez DUX, a zrealizowana w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a w 2007 miała miejsce premiera  suity koncertowej „Master&Margarita" na harfę i orkiestrę symfoniczną oraz ukazała się wysoko oceniona przez recenzentów płyta CD pod tym samym tytulem (DUX).

23 lutego 2018 w Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego odbyła się premiera „Concerto Romantico” skomponowanego specjalnie dla niej przez Gary Guthman’a.

malgorzatazalewska.pl