top of page
Koncert na fletbaner WIX.jpg

KONCERT NA FLET I ORKIESTRĘ SYMFONICZNĄ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Prawykonanie Koncertu na flet i orkiestrę symfoniczną Garego Guthmana planowane jest na 30 kwietnia 2022 w studiu im Witolda Lutosławskiego w Warszawie a wykonawcami będą: znakomity solista i popularyzator muzyki współczesnej Łukasz Długosz wraz z orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Kompozycja będzie odbiciem współczesnych kultur, inspirowana i podkreślana w fragmentach zaczerpniętych z intensywności dzisiejszej, duchowości.

Pierwsza część koncertu wykorzystuje ogniste akcenty sekcji blachy i i perkusji, a także harmonię subtelnych harmonii, od dętych drewnianych, po melancholijne procesy pulsujących smyczków i harfy.

Część druga jest poświęcona delikatnym odcieniom sekwencji rytmicznych. Flet będzie dominował w górnych rejestrach w przypływie siły lecz czasami zostanie zmuszony do poddania się orkiestrowej strukturze harmonicznej - zręcznie wymykając się, by zapanować nad harmoniczną równowagą.

W części trzeciej orkiestra partneruje soliście, dzięki rytmicznej pulsacji, wywodzącej się z jazzowych korzeni. Bloki dźwiękowe instrumentów blaszanych dominują mając wsparcie instrumentów dętych drewnianych i oraz silnej grupy smyczków i perkusji.

Całość utworu zostanie utrzymana w obrębie charakterystycznych dla kompozytora połączeń skali 12 tonowej oraz skali jazzowej, które pomagają mu w obsadzaniu instrumentów w odpowiednich dla nich trybach i wymiarach harmonicznych.

30min. (wraz z kadencją)

SKŁAD ORKIESTRY:

Vn I, Vn II, Vl Vc, Cb,Fl (1, 2), Ob. (1,2), Cl (1.2), Fg (1,2), Cor (1,2,3,4), Tr (1,2,3), Tbn (1,2,3), TbTimp, Hp, Perc (1,2)

ŁUKASZ DŁUGOSZ

 

Jeden z najwybitniejszych flecistów na świecie. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskichw Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów międzynarodowych: w Paryżu, Odense, Monachium, Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, Mariss Jansons, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal. W 2010 roku Łukasz Długosz nagrał swój pierwszy album z koncertem fletowym Michaela Colina z towarzyszeniem London Symphony Orchestra. Na swoim koncie ma obecnie 48 albumów płytowych wysoko ocenionych przez krytykę polską i europejską nagrodzonych m.in.: International Classical Music Award, Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki. Do tej pory powstało ponad sto utworów dedykowanych jemu oraz jego żonie Agacie Kielar-Długosz. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej. Wraz z żoną, stworzyli nowatorski portal edukacyjny Flautoforte. Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis a w 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora Sztuki. W 2021 Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało artyście Nagrodę Honorową za szczególne zasługi za stymulowanie twórczości kompozytorskiej oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.

lukaszdlugosz.pl

01. Lukasz Dlugosz.jpg
bottom of page