Koncert na fletbaner WIX.jpg

KONCERT NA FLET I ORKIESTRĘ SYMFONICZNĄ

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Prawykonanie Koncertu na flet i orkiestrę symfoniczną Garego Guthmana planowane jest na 30 kwietnia 2022 w studiu im Witolda Lutosławskiego w Warszawie a wykonawcami będą: znakomity solista i popularyzator muzyki współczesnej Łukasz Długosz wraz z orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Kompozycja będzie odbiciem współczesnych kultur, inspirowana i podkreślana w fragmentach zaczerpniętych z intensywności dzisiejszej, duchowości.

Pierwsza część koncertu wykorzystuje ogniste akcenty sekcji blachy i i perkusji, a także harmonię subtelnych harmonii, od dętych drewnianych, po melancholijne procesy pulsujących smyczków i harfy.

Część druga jest poświęcona delikatnym odcieniom sekwencji rytmicznych. Flet będzie dominował w górnych rejestrach w przypływie siły lecz czasami zostanie zmuszony do poddania się orkiestrowej strukturze harmonicznej - zręcznie wymykając się, by zapanować nad harmoniczną równowagą.

W części trzeciej orkiestra partneruje soliście, dzięki rytmicznej pulsacji, wywodzącej się z jazzowych korzeni. Bloki dźwiękowe instrumentów blaszanych dominują mając wsparcie instrumentów dętych drewnianych i oraz silnej grupy smyczków i perkusji.

Całość utworu zostanie utrzymana w obrębie charakterystycznych dla kompozytora połączeń skali 12 tonowej oraz skali jazzowej, które pomagają mu w obsadzaniu instrumentów w odpowiednich dla nich trybach i wymiarach harmonicznych.

30min. (wraz z kadencją)

SKŁAD ORKIESTRY:

Vn I, Vn II, Vl Vc, Cb,Fl (1, 2), Ob. (1,2), Cl (1.2), Fg (1,2), Cor (1,2,3,4), Tr (1,2,3), Tbn (1,2,3), TbTimp, Hp, Perc (1,2)

ŁUKASZ DŁUGOSZ

 

Jeden z najwybitniejszych flecistów na świecie. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskichw Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów międzynarodowych: w Paryżu, Odense, Monachium, Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, Mariss Jansons, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal. W 2010 roku Łukasz Długosz nagrał swój pierwszy album z koncertem fletowym Michaela Colina z towarzyszeniem London Symphony Orchestra. Na swoim koncie ma obecnie 48 albumów płytowych wysoko ocenionych przez krytykę polską i europejską nagrodzonych m.in.: International Classical Music Award, Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki. Do tej pory powstało ponad sto utworów dedykowanych jemu oraz jego żonie Agacie Kielar-Długosz. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej. Wraz z żoną, stworzyli nowatorski portal edukacyjny Flautoforte. Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis a w 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora Sztuki. W 2021 Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało artyście Nagrodę Honorową za szczególne zasługi za stymulowanie twórczości kompozytorskiej oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie.

lukaszdlugosz.pl

01. Lukasz Dlugosz.jpg